وبلاگ اچ دی پی

گروه های افزایش- خروج (یا به انگلیسی Pump-and-Dump) با وجود بازارهای تنظیم نشده افزایش یافته اند

شبکه تحقیقاتی علوم اجتماعی (SSRN) اخیرا پژوهشی در مورد پدیده گروه های افزایش-خروج  در جامعه کریپتوکارنسی منتشر کرده است. این مقاله که توسط هفت پژوهشگر از دانشگاه تل آویو، دانشگاه تالاسا و دانشگاه مکزیک انجام شده ،نتیجه میگیرد که “رگولاتور ها  باید بسیار نگران  دستکاری قیمت به صورت افزایش- خروج باشند و این روش بسیار فراگیر شده است .

 

روش افزایش- خروج ( Pump-and-Dump ) چیست؟

روش افزایش- خروج دستکاری در قیمت است که در آن یک گروه از معامله گران قصد دارند قیمت یک دارایی را از طریق خرید هماهنگ شده بالا ببرند. هنگامی که سرمایه گذاران خارجی متوجه افزایش قیمت می شوند، گروه خودی شروع به فروش موقعیت هایی خود  که در قیمت های پایین تر خریداری کرده است می کند، به این ترتیب سود بدست می اورد. لازیم به ذکر است که  تأکید کنیم روش افزایش- خروج غیرقانونی است و از نظر کمیسیون نظارت مبادلاتی ایالات متحده (SEC) تقلب محسوب می شود.

 

 

پژوهش SSRN نشان میدهد که گروه های افزایش-خروج به طور گسترده در تلگرام و دیسکورد ایجاد شده اند؟

 

مطالعه SSRN بر روی روش های افزایش-خروج کریپتوکارنسی ها متمرکز بود.طی پژوهش مشخص شد که  چنین گروه هایی معمولا از طریق دو برنامه پیام رسانی محبوب  در جامعه کریپتو( Telegram و Discord) فعالیت میکنند.  این مقاله استدلال می کند: “این پلاتفرم ها، مرکز اصلی   روش های افزایش- خروج هستند.”

پس از جمع آوری سیگنال های افزایش از تمامی کانال های این پلاتفرم ها ،پژوهشگران 1،051 سیگنال از دیسکورد و 3767 سیگنال از تلگرام برای روش های افزایش- خروج به مدت شش ماه از اواسط ماه ژانویه 2018 تا اوایل جولای 2018 دریافت کردند.در این مقاله سه نوع مختلف کانال های افزایش- خروج وجود دارد: “افزایش حتمی”، “افزایش هدف” و “افزایش های کپی شده”.

 

اولین دسته به وضوح  از کلمات “پامپ” و “دامپ” استفاده کردند و از این رو ساده ترین موارد برای شناسایی بود.پژوهشگران اعلام کردند که این کانال ها فقط چند اعلامیه  افزایش  بین 24 تا 48 ساعت قبل از آغاز افزایش داشتند. سپس، اطلاعات بیشتر در مورد زمان و مکان (به عنوان مثال، اکسچنجی که قرار است در آن افزایش انجام شود) میدهند. نام سکه دقیقا  قبل از افزایش ارسال میشود. علاوه بر این، اکثر اعضای این کانال ها عضویت طلایی داشتند که می تواند به واسطه عضوگیری یا خریداری این عضویت ها باشد.

کانال های افزایش هدف، مانند دسته اول بی پروا نبودند، اما سیگنالهای بیشتری داشتند. در  گفتگوها معمولا از “کلمات” افزایش “و” خروج ” اجتناب می کردند، زیرا اعضای آن” مطمئن نبودند که افزایش و خروج قانونی باشد “. آنها  نام یک دارایی و قیمت فعلی آن و معمولا نام اکسچنج را بدون اعلام قبلی،  ارسال میکردند. بر خلاف گروه اول ، این کانال ها “به طور معمول عضویت  طلایی نداشتند، اما عضویت معمولی شامل هزینه می شد.

گروه سوم، کانال های افزایش ها کپی شده، سیگنال های افزایش را از منابع دیگر ارجاع می دادند. آنهااز سوی پژوهشگران  صرف نظر شدند، زیرا آنها اطلاعات را از منابع اصلی جستجو می کردند، اما بدون مطالعه و اطمینان از منابع افزایش، آنها را دنبال میکردند. ”

پس از شناسایی این طرح ها، این پژوهش نتایج آنها را به صورت درصد افزایش قیمت در پی یک افزایش  اندازه گیری کرد . 10 درصد از افزایش ها در  تلگرام و دیسکورد  فقط در پنج دقیقه اول  به تریتیب  18 درصد و 12 درصد افزایش قیمت داشتند. با توجه به این که حجم معاملات و قیمتهای کریپتو طی ژانویه  تا جولای 2018 کاهش پیدا کرد، حتی افزایش نسبتا کمی افزایش در نظر گرفته می شد.

علاوه بر این، محققان دریافتند که افزایش سکه های مبهم با سرمایه کم بازار، بسیار سودآورتر از افزایش  سکه های غالب است : “افزایش متوسط قیمت افزایش برای 75 سکه برتر در Discord (Telegram) 3.5٪ (4.8٪)  ؛و این مقدار 23٪ (19٪)  Discord (Telegram) برای سکه های دارای رتبه بیش از 500 بود. “جالب توجه است، بیتکوین (BTC) – که قدیمی ترین و بیشترین  دارایی بازار است نسبت به روش های افزایش و خروج ایمن نیست. بر اساس این مطالعه، در طول دوره مورد نظر، حداقل 82 افزایش BTC در  Discord و Telegram وجود داشته است. با این حال، این افزایش ها تنها 1.7 درصد از تمام اقدامات شناخته شده را تشکیل می دهند و میزان آن در این مقاله نامشخص  است.

 

افزایش کریپتوکارنسی ها  و تغییرات در فناوری آن ها را برای روش های افزایش و خروج، آسان کرده است.علاوه بر این،  روش های افزایش و خروج در جامعه ی کریپتو باید پرچم قرمز  برای تنظیم کننده ها باشد، به خصوص اگر مؤسسه مالی  بزرگی شروع به سرمایه گذاری در کریپتوکارنسی ها کند “. در واقع،  خلاء نظارتی ” یکی از دلایل بالقوه ای فعالیت آشکار این گروه هاست.

به استثنای اینکه مالیات بر سود کریپتوکارنسی ها تعلق میگیرد، سیاست های نظارتی ایالات متحده در رابطه باکریپتوکارنسی ها و ارائه سکه های اولیه (ICOs) به طور کلی” بی فایده”بوده است. یکی از مشکلات در پیشبرد این مقررات این است که هیچ آژانس نظارتی مسئول تمام سیاست های کریپتوکارنسی ها نیست. ”

 

پژوهش انجام شده در Imperial College London  نشان میدهد که طرح های افزایش و خروج حدود 7 میلیون دلار حجم معاملات در هر ماه را تشکیل می دهد

طرح های افزایش و خروج در بازار کریپتوکارنسی  اخیرا توسط  Jiahua Xu و Benjamin Livshits از کالج امپریال لندن، مورد مطالعه قرار گرفت.این مطالعه نشان داد که طرح های افزایش و خروج در حدود 7 میلیون دلار حجم معاملات هر ماه، یعنی حدود 0.049 درصد از کل حجم معاملات 24 ساعته را تشکیل میدهد. این دو محقق  237 طرح افزایش و خروج را از 21 ژوئیه تا 18 نوامبر مورد بررسی قرار دادند، از جمله کانال تلگرام “Official McAfee Pump Signals”، که در آن زمان سکه BVB را افزایش می کرد. محققان نتیجه گرفتند:

“مطالعه نشان می دهد که سازمان دهنده های  افزایش ها و خروج ها می توانند به راحتی از اطلاعات  داخل خود برای قربانی کردن دیگر افزایش ها  استفاده کنند.”

علاوه بر این، Xu و Livshits در تلاشند با استفاده از داده های پیشین طرح های شناخته شده افزایش و خروج، یک الگوریتم برای  یادگیری ماشین  ارائه دهد که  چنین مواردی را قبل از  اتفاق شناسایی کند.

 

 

اقدامات  رگولاتوری در این باره شامل  برنامه هشدار CFTC

دستکاری قیمت  یک نگرانی بزرگ برای تنظیم کننده ها است. در حالی که تجارت کریپتو به راحتی قابل انجام است اما بازار  کریپتوکارنسی هنوز یک قلمرو بدون رگولاتوری به شمار میرود. با این حال، تنظیم کننده ها توجه خود را به این بازار آغاز کرده اند.

در تاریخ 15 فوریه سال جاری، کمیته معاملاتی آتی کالا (CFTC) نخستین اعلامیه حمایت از مشتریان ارزهای مجازی را در برابر افزایش و خروج  منتشر کرد:

“مشتریان باید بدانند که این تقلبها تکامل یافته و شایع هستند. حتی سرمایه گذاران با تجربه می توانند  اهداف کلاهبرداران حرفه ای شوند که در تلاش برای ایجاد اطلاعات ظاهرا معتبر برای فریب آنها هستند. “

غیر از هشدار به سرمایه گذاران  درمورد خطرات چنین طرح های دستکاری بازار، CFTC همچنین یک جایزه 10-30 درصد برای معرفی سازمان دهندگان افزایش و خروج می دهد که می توانند بیش از 1 میلیون دلار به CTFC در بازارهای کریپتوکارنسی خسارت بزنند ارائه میکند.

 

علاوه بر این، در ماه نوامبر سال 2018، دو حزب لایحه ای برای دستکاری بازار کریپتوکارنسی ارایه دادند که هدفشان این بود که   ایالات متحده  رهبر صنعت کریپتوکارنسی شود”. مطبوعات اظهار داشتند که گزارش دادستان کل نیویورک در مورد خطر دستکاری مبادلات مجازی و مقاله وال استریت ژورنال در مورد رباتهایی که قیمت بیت کوین را دستکاری میکنند به عنوان دلایل نگرانی ذکر شد.“The Virtual Currency Consumer Protection Act of 2018”و “The U.S. Virtual Currency Market and Regulatory Competitiveness Act of 2018,” لوایحی بودند که توسط مجلس نمایندگان بررسی شد.

 

“The Virtual Currency Consumer Protection Act of 2018”بیان میکند که  CFTC باید به بررسی دستکاری قیمت در بازارهای مجازی بپردازد  و سپس توصیه هایی برای تغییرات نظارتی  که می تواند از بروز چنین تقلب هایی پیشگیری کند ارائه دهد.

لایحه دوم، به نوبه خود، از “comparative study of the regulation of virtual currency in other countries” حمایت می کند تا “توصیه هایی را برای تغییرات نظارتی جهت ترویج رقابت” ایجاد کند.

 

به نظر می رسد که رگولاتورها به دنبال اقدامات ساده تر هستند، برخی از شرکت کنندگان  بازار کریپتوکارنسی در حال رویارویی با مشکل دستکاری قیمت با کمک بازیکنان اصلی  شده اند. در ماه نوامبر، نزدک اعلام کرد که فناوری نظارت بر بازار آن می تواند “دستکاری” را در بازارهای کریپتوکارنسی، از جمله طرح های افزایش و خروج،  را از بین ببرد. اولین گیرنده این سیستم اکسچنج Gemini است.

نظر دهید

Histats.com © 2005-2018 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website policy - Check/do opt-out