وبلاگ اچ دی پی

پس از هک اکسچنج های اخیر چه اتفاقی برای قیمت بیتکوین افتاده است؟

اکسچنج  نیوزیلندی Cryptopia  جدیدترین اکسچنج کریپتوکارنسی است هک شده و  1.2 میلیون دلار دارایی خود را  از دست داده است.

در حالی که در مقایسه با هک های گذشته این مبلغ ناچیز است،اما نفوذ اخیر،نقص ها و آسیب پذیری های  کریپتوکارنسی ها مانند بیتکوین و اکسچنج ها را بار دیگر برجسته کرده است. با توجه به ارزش بالای سکه ها، دشواری بازیابی دارایی های سرقت شده و امنیت کم اکسچنج های کرپیتوکارنسی ، گزینه های مناسبی برای هک به شمار می روند.

با توجه به اینکه مشتریان اغلب ضررهای  خود را در نظر میگیرند، این وقفه های امنیتی می تواند اعتبار بازار کریپتوکارنسی را خراب کند و سرمایه گذاران بالقوه را کنار بزند. اما قیمت بیتکوین  چگونه به این موارد واکنش نشان می دهد؟

Coincheck – 26 January 2018

مدت کوتاهی پس از آنکه قیمت بیتکوین در دسامبر 2017 به اوج خود رسید، Coincheck 530 میلیون دلار از دست داد و  تبدیل به بزرگترین هک کریپتوکارنسی در تاریخ شد. رکورد سرقت قبل مربوط به  Mt Gox در سال 2014 با 460 میلیون دلار بود.پس از این ماجرا  قیمت بیتکوین در به شدت کاهش یافت. این هک 10٪  ارزش این ارز را در طول روز  کاهش داد. طبق گزارش CoinMarketCap، طی 24 ساعت قیمت از 11،660 دلار به 10،470 دلار رسید. کاهش بیتکوین در هفته ی آتی همچنان ادامه یافت.

تا 2 فوریه، قیمت ها به کمتر از 10،000 دلار پس از افزایش قابل ملاحظه بیتکوین رسید.در انتهای ماه قیمت ها با افزایش اندکی از 7،800 دلار به $8,830 رسیدند.

BitGrail – 11 February 2018

BitGrail اکسچنج کریپتوکارنسی ایتالیایی در ماه فوریه ادعا کرد که تقریبا 195 میلیون دلار از کریپتوکارنسی های متعلق به مشتریان خود را طی حملات سایبری از دست داده است.

صرفنظر از این، قیمت بیتکوین در یک روز 8٪ کاهش یافت و از$8,620  به  $7,930 رسید. با این حال، ترس معامله گران کریپتوکارنسی کوتاه مدت بود. قیمت بیت کوین به 8،130 دلار بهبود یافت و سپس تا روز بعد ،بالاتر از قیمت قبل از هک شد.

Coinrail – 11 June 2018

Coinrail اکسچنج کریپتو کره جنوبی اعلام کرد که در سیستم  نفوذ رخ داده و  37 میلیون دلار کریپتوکارنسی Pundi X و NPXS به سرقت رفته است.در حالی که هیچ بیتکوینی در این حادثه به سرقت نرفته بود،اما  قیمت این  ارز  500 دلار در یک ساعت کاهش یافت. روز بعد نیز قیمت  500 دلار کاهش یافت که بعدها “یکشنبه خونین ” نامگذاری شد.. در انتهای روز بیتکوین حدود 6،800 دلار معامله شد. یک هفته پس از وقوع این حادثه، قیمت بیتکوین به کمتر از 6500 دلار رسید.

علی رغم حدس و گمان های  مرتبط بودن این دو حادثه با هم، بسیاری بر این عقیده بودند که کاهش قیمت با حمله ارتباطی نداشته است.

Bithumb – 20 June 2018

در آن زمان Bithumb  ششمین اکسچنج بزرگ کریپتو بود که 31 میلیون دلار در این سرقت از دست داد.بر اساس گزارش های Coindesk، قیمت بیتکوین بلافاصله بیش از 100 دلار کاهش یافت و از حدود 6700 دلار به 6،575 دلار رسید. با این حال، بازار به سرعت به حالت عادی بازگشت.هفته بعد بازار  شاهد کاهش شدید قیمت بود، در یک لحظه تا حدود 5،800 دلار کاهش یافت، و سپس به 6،100 دلار تا پایان هفته رسید.

Zaif – 19 September 2018

اکسچنج ژاپنی Zaif اعلام کرد که 60 میلیون دلار از دارایی های مشتریان خود که در  والت های آنلاین ذخیره شده بود توسط هکرها به سرقت رفته است. هکر بیتکوین کش،موناکوین و همچنین 5،966 بیتکوین ربود.

به طور باور نکردنی، هک تاثیر کمی بر قیمت بیتکوین گذاشت. به غیر از یک افت کوچک، قیمت روز بعد هک افزایش یافت  و در طول روز بعد باقی ماند. این امر با توجه به تاثیرات هک های  قبلی، غیرمعمول بود.این مسئله باعث شد تا برخی سوالات مطرح شود که آیا بازار  نفوذ یه اکسچنج ها را طی یک سال معمول فرض کرده است.

Trade.io – 21 October 2018

شرکت  بلاکچین سوئیسی Trade.io شاهد سرقت 60 میلیون دلار توکن معاملاتی خود (TIO) در اواخر سال گذشته  بود. هک بسیار شگفت انگیز بود، چرا که  والت ها در یک دستگاه ذخیره سازی سرد آفلاین ،ذخیره شده بودند. Trade.io ادعا کرد که این دستگاه در یک صندوق امنیتی  داخل یک بانک قفل شده است، و دسترسی  بسیار اندکی به  والت وجود دارد.

با اینکه بودجه های سرقت شده به طور مستقیم از صندوق های پشتیبان Trade.io گرفته شد، اما سرقت بر مشتریان تاثیری نداشت. قیمت بیتکوین تحت تاثیر قرار نگرفت و  در طول روز در حدود 6400 دلار باقی ماند.

MapleChange – 28 October 2018

اکسچنج کانادایی Maplechange در توییتر اعلام کرد که هکر ها طی عملیات دوره ای  سرویس و نگهداری، تمامی دارایی های این اکسچنج را ربوده اند. مجموع دارایی های به سرقت رفته 5 میلیون دلار بود. حدود 913 بیتکوین در هک ناپدید شد.در هفته قبل از هک، حجم معاملات بر روی این پلتفرم تا حد زیادی از روزانه 5000 دلار به حداکثر 65000 دلار افزایش یافته بود، که موجب شد بسیاری عنوان کنند که MapleChange کلاهبرداری کرده است . این یکی دیگر از خطرات امنیتی است که با گذاردن دارایی های کریپتوکارنسی در اکسچنج های آنلاین به وجود می آید.در هر صورت هک یا کلاهبرداری، قیمت بیتکوین ثابت باقی ماند.

چه مواردی پیشنهاد می شود

در حالی که قیمت بیتکوین در روز هک Cryptopia  کاهش یافت، اما بیشتر به علت سردرگمی اتریوم  و هارد فورک Constantinople بود سرقت از اکسچنج های کریپتوکارنسی  تاثیری چشمگیری در بازار کریپتوکارنسی داشته  و باعث شده است که قیمت ها کاهش یابند، به نظر می رسد این نوع حوادث پس از یک سال  در جامعه  معمول شده است.

نظر دهید

Histats.com © 2005-2018 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website policy - Check/do opt-out