وبلاگ اچ دی پی

STO چیست؟

 • STO چیست؟

STO مخفف عرضه  توکن های بهادار است.همانند ارائه اولیه سکه (ICO)، با سرمایه گذاری بر روی یک سکه کریپتو عرضه می شود. اما بر خلاف ICO، توکن بهادار قرارداد سرمایه گذاری بر روی یک دارایی با زیر بنای سرمایه گذاری مانند سهام، اوراق قرضه، صندوق ها و سرمایه گذاری املاک (REIT) است.

یک اوراق بهادار می تواند به عنوان یک ابزار مالی تعاملی قابل تبدیل باشد و به نوعی دارای ارزش پولی است، یعنی محصول سرمایه گذاری توسط یک دارایی واقعی در دنیا مانند یک شرکت یا ملک پشتیبانی می شود.

بنابراين توکن های بهادار، اطلاعات مالي مربوط به سرمايه گذاري را نشان مي دهد که در بلاکچين ثبت شده است. برای مثال، هنگامی که شما در سهام های معمول سرمایه گذاری می کنید، اطلاعات مالکیت بر روی یک سند نوشته و به عنوان یک گواهی دیجیتالی صادر می شود (به عنوان مثال یک پی دی اف). این همان فرایند STO  است، اما با این تفاوت که این کار در بلاکچین ثبت شده و یک توکن صادر می شود.STO ها همچنین می توانند به عنوان یک رویکرد ترکیبی مانند ICO های کریپتوکارنسی و یا ارائه اولیه عمومی (IPO) باشد.

 • تفاوت STO با ICO چیست؟

تقریبا هردو فرایند مشابهی دارند، اما ویژگی های توکن ها متفاوت است.STO دارایی های با پشتوانه و مطابق با قوانین رگولاتوری است.اما اکثر ICO ها، سکه های خود را به عنوان یک توکن کاربردی ارائه می دهند که دسترسی کاربران را به پلاتفرم بومی یا برنامه های غیر متمرکز (DApps) می دهد. آنها مدعی هستند که هدف سکه، استفاده است، نه سرمایه گذاری.موانع ورود شرکت ها به  ICO سخت نیست و مجبور نیستند که با نظارت دقیق سازمان های نظارتی ثبت نام و یا عمل کنند. آنها همچنین می توانند سکه های خود را (به عنوان مثال، جمع آوری وجوه مالی) به عموم مردم بفروشند.

راه اندازی STO دشوارتر است، زیرا پایه و اساس ارائه آن قراردادهای سرمایه گذاری تحت قوانین اوراق بهادار است. بنابراین، این سیستم عامل ها باید مطمئن شوند که با مقررات مربوطه مطابقت دارند. آنها به طور معمول فقط قادر به جمع آوری سرمایه از سرمایه گذاران معتبر هستند که خود شرایط خاصی  دارد.

 • STO چه تفاوتی با IPO دارد؟

در این مورد هم هردو یک پروسه را دنبال میکنند، اما STO  توکن ها را بر روی شبکه بلاکچین عرضه میکند در حالی که IPOها سهام ها را در بازارهای معمول ارائه می دهد.اگر چه هر دو پیشنهادات تنظیم شده ای دارند،اما IPO ها فقط در شرکت های خصوصی مورد استفاده قرار می گیرند که می خواهند عمومی شوند. از طریق پروسه IPO، با  واگذاری سهام به سرمایه گذاران معتبر، سرمایه جمع میکنند.توکن های STO ها نماینده یک سهم از یک دارایی زیربنایی هستند که در بلاکچین به سرمایه گذاران معتبر عرضه می شوند. توکن ها می توانند سهام یک شرکت و یا هر دارایی دیگری باشند، از جمله سهم در مالکیت یک ملک، صندوق های سرمایه گذاری و غیره.

STO ها از IPO  ارزان تر هستند. شرکت های IPO به طور معمول هزینه کارگزاری و هزینه های بانکی را برای دسترسی به یک سطح پایه سرمایه گذاری پرداخت می کنند.با این حال  STO ها   نیازمند وکلا و مشاوران هستند.دسترسی به بازار آنها مستقیم است بنابراین معمولا مجبور نیستند هزینه های زیادی را به بانک ها و یا کارگزاری ها پرداخت کنند.

 • STO ها چگونه در سراسر جهان تعریف و تنظیم می شوند؟

این  مسئله به حوزه های قضایی بستگی دارد.کمیسیون اوراق بهادار و اکسچنج ها(SEC) در ایالات متحده بیشترین  نقش را  در مورد اینکه چگونه یک توکن بهادار عرضه و یا تعریف  شود دارد.همچنین توکن های بهادار باید تنظیم شوند.

در گزارش سازمان های خودگردان غیر متمرکز (DOA)  در جولای 2017، SEC نتیجه گرفت که DAO ICO در حقیقت یک ارائه اوراق بهادار تحت قوانین قراردادهای سرمایه گذاری بوده است.با توجه به SEC، ICOها اوراق بهادار محسوب می شوند، در صورتی که تحت تعریف  قراردادهای سرمایه گذاری  که توسط دادگاه عالی تعیین شده قرار گیرند و از یکی از موضوعات تعریف شده  SEC و The Hawy Company گرفته شده باشند.

که در حال حاضر به عنوان  Howey Test شناخته می شود و بیان می کند که:

 

“یک قرارداد سرمایه گذاری (1)یک  سرمایه گذاری سرمایه (2) در یک تشکل اقتصادی مشترک (3) با انتظارات معقول از سود (4) است که  از  کارآفرینی و یا اقدامات مدیریت دیگران بدست آید.”

همچنین در گزارش DAO  نتیجه گرفته شد که “در سرمایه گذاری پول” نیازی به پول نقد نیست “و در جلسه 6 فوریه 2018، Jay Clayton رئیس SEC گفت:”من معتقدم هر ICO که تا به حال دیده ام جز اوراق بهادار محسوب میشود.”

با این حال،  لایحه  معافیت توکن های دیجیتال از قوانین و مقررات اوراق بهادار و مالیات ، به زودی در کنگره ایالات متحده  دوباره تصویب خواهد شد. طبق یک توییت در 14 فوریه  از Warren Davidson، عضو کنگره آمریکا:

#TokenTaxonomyAct با تشکر از همه کسانی که وقت گذاشتند. @RepDarrenSoto و من در مورد تجدید نظر ها هیجان زده شده ایم و منتظر معرفی مجدد این لایحه دو حزبی هستیم. ما همچنان به همکارانمان در مورد نیاز فوری به این رگولاتوری  اطلاع می دهیم. #blockchain- @RepDarrenSoto (@ WarrenDavidson) 14 فوریه 2019

در ژانویه سال 2019، سازمان امور مالی بریتانیا (FCA) یک مقاله  50 صفحه ای به نام “راهنمایی در مورد دارایی های کریپتو” منتشر کرد.در آن، FCA بین سه نوع توکن را معرفی کرده است:

 1. توکن های مبادلاتی – “این توکن ها توسط یک مقام مرکزی صادر و یا حمایت نمی شوند و به عنوان وسیله مبادله طراحی شده و مورد استفاده قرار می گیرند.” آنها خارج از محیط حاکم تنظیم کننده قرار دارند.

 2. توکن های کاربردی – “این توکن ها دسترسی به یک محصول یا خدمات فعلی یا آتی را در اختیار دارندگان قرار می دهد، اما به دارندگان به همان میزان سرمایه گذاری اعطا نمی کند.” اگر توکن آنها با تعریف پول الکترونیکی مطابقت داشته باشد می توانند در دسته سرمایه گذاری نیز قرار گیرند.

 3. توکن های بهادار – “این توکن ها خصوصیات خاصی دارند است و بر معنای سرمایه گذاری مشخص مانند سهم یا ابزار سرمایه گذاری تعریف می شوند.” اگر در تعریف آنها عبارت ” سرمایه گذاری مشخص ” ذکر شده باشد، به طور کامل تحت قوانین FCA قرار دارند.

 

 

مقام مالی نظارت بر بازار مالی سوئیس (FINMA) دستورالعمل های ICO خود را در 16 فوریه 2018 منتشر کرد و اعلام کرد که هر مورد بر اساس مزایای آن تصمیم گیری می شود، اما، مشابه FCA، توکن ها به سه گروه تقسیم می شوند:

 1. توکن های پرداختی – “توکن ها ممکن است در بعضی موارد تنها قابلیت های لازم را توسعه دهند و به عنوان یک وسیله پرداخت در طی یک دوره زمانی پذیرفته شوند.” FINMA چنین توکن هایی را به عنوان اوراق بهادار نمی پذیرد، اما نیازمند رعایت مقررات ضد پولشویی (AML)است.

 2. توکن های کاربردی – “قصد ایجاد آنها ارائه دسترسی دیجیتال به یک برنامه یا سرویس” است. اگر تنها هدف آنها فقط برای اعطای حق دسترسی دیجیتال به یک برنامه یا سرویس باشد این توکن ها واجد شرایط اوراق بهادار نمی شوند.

 3. توکن های دارایی – “این توکن ها نشان دهنده دارایی های واقعی فیزیکی، شرکت ها، یا جریان های درآمد، و یا دریافت سود سهام “است. FINMA توکن های دارایی را به عنوان اوراق بهادار در نظر میگیرد، بدین معنا که رعایت الزامات قانونی اوراق بهادار برای معاملاتی چنین توکن هایی نیاز است.

 

سایر حوزه های قضایی که اجازه ارائه STO های تنظیم شده میدهند شامل سنگاپور، استونی و مالت می باشند.

 

 • آیا تمام دولت ها با ایده STO ها توافق نظر دارند؟

به طور خلاصه، خیر.بسیاری از کشورها STOها را ممنوع کرده اند (و در کل معاملات کریپتوکارنسی ها) از جمله چین، کره جنوبی، ویتنام، الجزایر، مراکش، نامیبیا، زیمبابوه، بولیوی، هند، لبنان، نپال، بنگلادش و پاکستان.در کشور های دیگر مانند تایلند، مقررات STO به صراحت مشخص نیست، زیرا دولت ها هنوز تصمیم ندارند که چگونه باید تنظیم شود. کمیسیون اوراق بهادار و اکسچنج تایلند (SEC Thai SEC) نتیجه گرفت که STO تایلندی که در بازار بین المللی راه اندازی شود،سبب نقض قانون می شود. اما در مقاله ای از Bangkok Post، معاون دبیر SEC Thai، Tipsuda Thawaramara، اشاره کرد که کمیسیون همچنان باید تصمیم بگیرد که چگونه STO تنظیم خواهد شد و در حال  بررسی است.در حال حاضر، ما هنوز تصمیم نگرفته ایم که آیا STOها تحت قانون SEC قرار می گیرند و یا قانون دارایی های دیجیتال، اما بستگی به شرایط STO و جزئیات  وایت پیپر آن دارد.”

 

 • مزایای STO چیست؟

می توانیم مزایای آن را هم از دیدگاه ICO و هم از دیدگاه IPO  نگاه کنیم.در مقایسه با ICO، STOها ریسک کمتری دارند، زیرا قوانین اوراق بهادار آن را مجاب میکند که مطابق با آنها باشد، که مشمول شفافیت و حسابرسی است. توکن بهادار توسط یک دارایی  در دنیای واقعی پشتیبانی می شود، که این امر سبب می شود که بتوان تعیین کرد که آیا  به نسبت به دارایی زیربنایی نسبتا ارزان است یا نه.در استفاده از توکن های کاربردی ممکن است دشوار باشد که ارزش واقعی یک توکن را محاسبه  و با قیمت مناسب مقایسه کرد.

در مقایسه با IPO های معمول، STO ها به دلیل حذف واسطه ها، مانند بانک ها و کارگزاری ها، ارزان ترهستند. قراردادهای هوشمند، وابستگی به وکلا را کاهش می دهد،همچنین بلاکچین از کارهای کاغذی و دفتری می کاهد که سبب می شود کل روند نه تنها ارزان تر، بلکه سریع تر پیش رود.

مالکیت جزئی و توانایی تجارت 24 ساعته، نقدینگی بیشتری به بازار می دهد، به خصوص برای دارایی هایی با نقدشوندگی بسیار کم ، مانند نقاشی های نادر،املاک و یا کالاها.

Dan Doney یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت Fintech در یک ایمیل به شبکه خبری  CNBC گفت:

“توانایی معامله در تمام ساعات و طیف وسیعی از ارزها، به سرمایه گذاران  راحتی و نقدینگی ارائه می دهد.”

این خصوصیات بازار را برای سرمایه گذاران کوچکتر باز می کند.

در نهایت، برای پذیرش بلآکچین در بلندمدت مناسب است. STO ها از لحاظ قانونی سازگار هستند، به این معنی است که آنها ریسک کمتری دارند  و سبب جذب سرمایه گذاران سازمانی می شوند.سرمایه گذاران سازمانی بیشتری شروع به سرمایه گذاری می کنند، هرچه نوسان بازار کمتر باشد احتمال اینکه بلاکچین بیشتر بیشتر پذیرفته شود افزایش می یابد.

 • چالش های اصلی STOها چیست؟

افزایش مقررات گذاری بزرگترین چالش برای STOها است.این امر بار مسئولیتی بزرگتری را بر آنها تحمیل می کند، زیرا پروسه ها باید برای نگهداری، رعایت مالکیت، تأیید تبادل، شناخت مشتری (KYC)، AML، و غیره و همچنین برای اطمینان از مطابقت با قوانین مربوط به اوراق بهادار تنظیم شوند. و اگر چه این فرآیند  ارزان تر از یک IPO می باشد،اما  کارهای اضافی سبب افزایش هزینه ها می شود.علاوه بر این، با حذف برخی از واسطه ها مانند بانک ها، کارگزاری ها و وکلا، مسئولیت اجرای این وظایف بر روی شانه های شرکت قرار می گیرد، که باعث افزایش بار اداری می شود.مقررات در برخی از حوزه های قضایی نیز ممکن است  افرادی را که می توانند در STO سرمایه گذاری کنند را محدود کند، که در مجموع سرمایه گذاران را کاهش می دهد.

نظر دهید

Histats.com © 2005-2018 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website policy - Check/do opt-out