وبلاگ اچ دی پی

فورک(شاخه) بیت کوین چیست؟

فورک(شاخه) بیت کوین چیست؟

اگر شما پیگیر کریپتوکارنسی ها( ارزهای رمز پایه) هستید مسلما با تحقیق کمی، درباره فورک های بیت کوین شنیده اید. فورک ها بیانگر تغییرات در پروتکل بیت کوین هستند که قوانین قبلی را معتبر یا نامعتبر می کند. فورک های کریپتوکارنسی فقط ارتقاء پروتکل ها می باشد. دو نوع فورک بلاک چین وجود دارد که علاقمندان بیت کوین به آن اشاره می کنند: هارد فورک وسافت فورک.

هر دو نوع فورک می تواند تغییرات اساسی در زیرسازی پروتکل باشند، اما آنها دارای دو تفاوت اصلی هستند. یک سافت فورک یک تغییر در قانون است که همسو با قانون پیشین است؛ به این معنی که قوانین جدید  می توانند هنوز با پروتکل قبلی فعالیت کنند.در مقابل، هارد فورک،  قوانین نرم افزار را به گونه ای تغییر می دهد که با قوانین پیشین سازگاری ندارد. به این معنی  که هارد فورک یک انشعاب دائمی از قانون اصلی اولیه یا نسخه بلاک چین قبل از فورک است.

 

بلاک چین بیت کوین چندین بار در طول حیات این فناوری فورک(منشعب)شده است. بیت کوین در مارس 2013 و چند ماه بعد در ماه اوت 2013 فورک شد. پس از آن، خالق اتریوم، ویتالیک بوترین، یک توضیح بسیار واضح از رویداد ماه مارس 2013 نوشت و بیان کرد:”با شروع  بلوک 225430، بلاک چین  به دوقسمت تقسیم شد، یک نیمه از شبکه  بلوک ها را به  نسخه حاضر اضافه می کرد، و نیمه دوم بلوک ها را به نیمه دیگر اضافه میکرد. برای شش ساعت دو شبکه بیت کوین هر کدام با نسخه خاصی از تاریخچه تراکنش ها به طور همزمان کار می کردند.اخیرا ماینرها در تابستان گذشته شاهد اجرای نرم افزار سافت فورک Segregated Witness (Segwit) (مشاهده گر مجزا) بودند.پروتکل بار دیگر پس از آگوست 1 فورک شد که سبب تقسیم بیتکوین کش (BCH)  گردید.

 

بحث در مورد مقیاس پذیری بزرگ

 

جدیدترین فورک های بیتکوین بعد از سال 2013  پدید آمدند که بحث مقیاس را به وجود آوردند. بحث مقیاس از زمان  محدودیت اندازه بلوک به اندازه 1 مگابایت در سال 2010 بسیار داغ بوده است. این محدودیت تعداد تراکنشهایی که یک بلوک می تواند نگه دارد در پروتکل توسط ساتوشی انجام شده است. در حال حاضر، باور بر این است که بیت کوین باید گسترده تر شود چرا که شبکه در طول زمان گسترش یافته است.

از آنجا که تراکنشها،  بلوک ها را کاملا پر میکنند، باعث افزایش هزینه های شبکه برای ماینرها به صورت نمایی شده است. پیش از سال 2015، هزینه آن در حدود 0.01 دلار یا کمتر برای هر تراکنش  بود، اما امروزه هزینه آن می تواند بین 5 تا 10 دلار برای هر تراکنش باشد. در واقع، افزایش تراکنش ها موجب شده است که شرکت کنندگان   برای به دست آوردن  سریع تر تراکنش ها نرخ پیشنهادات را افزایش دهند که  موجب افزایش بیشتر هزینه ها  می شود. در جامعه بیتکوین موافقت نامه های بسیاری بین ماینرها، توسعه دهندگان و کسب و کارهای وجود داشته است اما به علت مشکل مقیاس محقق نشدند.

 

توافق

در مورد فورک باید تمام یا اکثریت قریب به اتفاق از سهام داران شبکه  با تغییرات موافقت کنند. تقریبا همه با فورک ها در سال 2013 موافقت کردند.یعنی ماینرها، سازندگان کیف پول و مبادلات همه با هم به سرعت برای تغییر نرم افزار فعالیت کردند و به نوبه ای با قوانین جدید توافق کردند. اگر توافق  برآورده نشود، شبکه به دو گروه تقسیم خواهد شد و اگر هر دو شبکه دوام داشته باشند، دوتوکن به وجود می آید. دو نمونه از این نوع تقسیم شدن پس ازهارد فورک، بیتکوین کش و اتریوم کلاسیک می باشد.

به عنوان مثال، زمانی که “توافقنامه شبکه” در این دو مورد برآورده نشد، دو بلوک مجزای متمایز با همان تاریخچه پدید آمد. و از آنجا که دو شبکه وجود دارد، دو توکن نیز وجود دارد – به این معنی که اگر شما قبل از 1 اوت 2017 10 BTC نگه میداشتید اکنون دارای 10 BCH نیز بودید .

 در طی سه سال گذشته، چند توافقنامه صادر شده است، اما هیچ یک از آنها به توافق دست نیافتند. موافقت نامه هنگ کنگ همانند NYA شکست خورد، اما توافق Segwit2x دستاوردهای زیادی به ارمغان اورد.

 

فورک های بیت کوین در سال 2017

در ماه اوت گذشته فورک بیت کوین کش نتوانست توافقی بدست اورد و این به این معنی است که بلاک چین به دو شبکه با  قانون های متفاوت تقسیم شده است. بیت کوین کش کد Segwit را از پروتکل حذف کرد و 8 مگابایت افزایش

 ظرفیت بلوک را جایگزین کرده است. توسعه دهندگان بیت کوین کش معتقدند Segwit یک سافت فورک غیر ضروری بود و تصمیم گرفته شد تا قبل از ادغام با ماینرهای Segwit2x (BTC1) تقسیم شود. توسعه دهندگان Segwit2x تصمیم گرفتند Segwit را درون کد نگهداری کنند، اما ماینرها برنامه BTC1 را اجرا می کنند تا قوانین را برای افزایش اندازه بلوک از 1 مگابایت تا 2 مگابایت تغییر دهند.

در  بلوک 494784 گروه کار بر روی Segwit2x به رهبری توسعه دهنده بیتکوین Jeff Garzik، و یک عده بزرگ از معدنچیان و بنگاه ها، قصد دارند تا شبکه را هارد فورک کنند. این طرح بخشی از توافق نامه نیویورک (NYA) است که با دو فورک توافق شده است. بخش اول تعهد پیاده سازی Segwit  و بخش دوم این توافق نامه، افزایش حجم بلوک به 2 مگابایت با استفاده از روش هارد فورک بود.

 برخی معتقدند که فورک آتی تغییرات، توافق کامل را به همراه ندارد. فورک Segwit2x در سراسر رسانه های اجتماعی، انجمن ها و  نامه های توسعه دهندگان بحث برانگیز شده است. بخشی از ماینرها و برخی از بنگاه هاا اظهار داشتند که آنها از هارد فورک حمایت نخواهند کرد. با این حال، طبق آمار، اکثریت قریب به اتفاق از ماینرها (بیش از 80٪) هنوز “قصد خود را” برای هارد فورک کردن شبکه در بلوک 494784 نشان می دهند. تمایل آنها  نشان می دهد که آنها برای رسیدن به این هدف به اندازه کافی دارای هش ریت می باشند.

بازار آزاد با ترکیب مزایای فنی و شبکه ی وسیع، تاثیر بسیاری بر بیت کوین، فورک ها و آلت کوین ها دارد.

 

آیا بازار آزاد شبکه جدید را در بر میگیرد یا شبکه قدیم ؟

فورکها گیج کننده اند، در ابتدا شما  دلایل وجود آنها را  بررسی کنید. پس ازآن  بفهمید که چه کسی، چه، کجا و چرا فورک اتفاق می افتد. می توانید دریابید که آیا ازتغییرات پروتکل  پشتیبانی می کند یا نه. به عنوان یک سرمایه گذار، شما تصمیم می گیرید کدام بیت کوین برنده می شود و کدام یک  مزایای فنی برتری دارد. بیت کوین یک پروتکل منبع باز است و  هر کسی می تواند شبکه را فورک کند اما به این معنا نیست که بازار بلوک چین جدید یا قدیمی را در بر می گیرد. اساسا، در بازار آزاد  شما تصمیم می گیرید که کدام  بلاک چین بیت کوین، آزادی اقتصادی در جهان را به دست آورد و وضعیت موجود را تحریک می کند.

مروری میکنیم:

  • هارد فورک: هارد فورک ایجاد تغییر در پروتکل است که با ماقبل خود سازگار نیست و یک انشعاب دائمی از قوانین اصلی بلاک چین است.
  • سافت فورک: سافت فورک تغییر در پروتکل است که با ماقبل خود سازگار است به این معنی که تغییرات با قوانین اصلی بلاکچین سازگار خواهد بود.
  • توافق: زمانی که همه یا اکثریت قریب به اتفاق سهام داران و شرکا شبکه ی کریپتوکارنسی به اتفاق موافق اجرای قوانین جدید باشند.
  • مسئله مقیاس: مساله مقیاس یک بحث یا استدلال در مورد تعداد تراکنش هایی است که بلاک چین می تواند داشته باشد. در سال 2010، ساتوشی ناکاموتو محدودیتی به اندازه 1 مگابایت برای هر بلوک تعریف کرد( میزان تراکنش هایی را که یک بلوک می تواند نگه داشته باشد). از آنجا که ناکاموتو به شدت این محدودیت را کدگذاری کرده است، شبکه بیتکوین با افزایش کاربران مواجه شده که در نتیجه به ایجاد فورک ها منجر شده است.
  • بیت کوین کش: دارایی دیجیتال بیتکوین کش و شبکه آن نتیجه یک هارد فورک است که در تاریخ 1 اوت رخ داد. پروتکل بیتکوین کش Segwit را حذف و با افزایش اندازه بلوک از 1 مگابایت به 8 مگابایت جایگزین کرده است.

• Segwit2x: هارد فورک Segwit2x که برای 16 نوامبر برنامه ریزی شده است، قسمت دوم توافق نیویورک (NYA) است. اولین بخش از توافق NYA، اجرای  Segregated Witness را در ماه آگوست گذشته را تاکید کرد

نظر دهید

Histats.com © 2005-2018 - GDPR: tracker policy -Integrate your policy - this website policy - Check/do opt-out